اسید و باز

پی‌اچ یا پ هاش (به انگلیسیpH) یک کمیت مهملگاریتمی است که میزان اسیدی یا بازی بودن مواد را مشخص می‌کند. بیشتر آبزیان فقط در پی‌اچ بین ۵ تا ۹ زنده می‌مانند.

تعریف کوتاه و البته خلاصهٔ کاغذ پی اچ (P H): این معرف علاوه بر نشان دادن محیط اسیدی یا خنثی یا بازی میزان بازی یا اسیدی شدن محیط را هم نشان می‌دهد. برای مثال: رنگ کاغذ پی اچ آغشته به پرتقال نارنجی کمرنگ و آغشته به جوهر نمک قرمز پررنگ است.

مهم:اسید قوی آغشته به کاغذ پی اچ (قرمز) پررنگ و باز قوی آغشته به کاغذ پی اچ آبی پررنگ می‌شود.

نقش ph در سلامتی انسان ، بطور خلاصه : پایین بودن آن در بدن میتواند به مفهوم اسیدی بودن محیط اندام های انسانی باشد و باعث پوکی استخوان شود . در صورت پایین بودن پی اچ در بدن اولین نشانه های آن پوسیده شدن دندان ها بواسطه کمبود کلسیم می باشد زیرا متابولیسم بدن انسان بطور پیوسته نیاز به محیطی خنثی یا قلیایی دارد و برای جبران آن ، از استخوان ها یا دندان ها که منبعی سرشار ازکلسیم‌ هستند استفاده می کند و به این صورت باعث پوسیدگی استخوان ها و دندان ها می شود .‌پایین بودن پی اچ بیشتر در مادران شیرده و دختران بین سنین ۱۵ تا ۲۴ سال روی می دهد و سپس در سنین بالاتر و مخصوصا پس از زایمان دچار بیماری پوکی استخوان می شوند .‌ از این روی قرار داشتن ph در بدن انسان در محدوده خنثی بسیار حیاتی و مهم است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *